Laser centrum Brno – MUDr. Markéta Lorencová
Kdo jsme Přístrojové vybavení Ceník Objednávka Poradna Akční nabídky Doporučujeme Články Fotogalerie Kontakt

Laser centrum Brno - MUDr. Markéta Lorencová

URL: http://www.laser-centrum-brno.cz/clanky/maligni-melanom-prevence-a-zdravotni-pojistovny-pro-rok-2021/


Dermatologická ambulance má smluvní vztah na základě Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky.

Aktuality
26.07.2022

Od 1.8.2022 ukončuji činnost ordinace.

Další aktuality

Články
Novinky na email
Zajímají Vás chystané akce či novinky, které pro Vás připravujeme? Přihlašte se k odběru emailových novinek.

Email: 

Kontrolní kód: Kontrolní kód


(ochrana proti spamu)

Úvodní strana >> Články >> Maligní melanom, prevence a zdravotní pojišťovny pro rok 2021 Zpět

Datum publikování článku: 01.01.2021

Maligní melanom, prevence a zdravotní pojišťovny pro rok 2021

Maligní melanom je závažné a záludné onemocnění a proto je prevence jednou
z nejúčinnějších zbraní proti této chorobě. 

Co to je maligni melanom? Maligní melanom je nádor, který vychází
z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. 

Jak vypadá maligní melanom? Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. Jindy se barevně a tvarově mění klidné mateřské znamínko. Nemusí vždy jít o maligní melanom, ale vždy je třeba, aby projev vyšetřil kožní lékař (dermatovenerolog). Proč je to tak důležité? Jedná–li se o maligní melanom, je nezbytně nutné, aby se projev co nejdříve odstranil. Maligní melanom totiž podobně jako jiné zhoubné nádory může pacienta ohrožovat
na životě vznikem vzdálených dceřiných ložisek. Čím déle je nádor umístěn v kůži, tím má více času k tomu, aby dceřiná ložiska založil. Tomu je třeba předejít jeho včasným odstraněním. 

Ze všech možných údajů lze říci, že sluneční záření a citlivá kůže kožního typu I, II jsou faktory, které výrazně zvyšují riziko vzniku maligního melanomu. Dalším faktorem je tzv. pozitivní rodinná anamnéza, což znamená, že ohroženou skupinou jsou ti jedinci, jejichž přímí pokrevní příbuzní již měli maligní melanom. Stejně tak to platí i pro jedince, kteří již onemocněli melanomem v minulosti. Osoby, jež mají na kůži větší počet pigmentových znamínek, mají také zvýšené riziko vzniku melanomu. Protože se předpokládá, že tato znamínka se vytvářejí v útlém dětství působením ultrafialového záření, je jedním z preventivních mechanismů účinná ochrana dětí před sluncem. Někdy se na vzniku melanomu spolupodílí i oslabený imunitní systém organismu. 

Velmi významou prevencí proti vzniku melanomu případně jeho včasného zjištění je pravidelné vyšetření kožních útvarů (mateřských znamínek) zkušeným dermatovenerologem. Je možné vizuelní vyšetření mateřských znamínek (třeba i ručním optickým dermatoskopem) ale v současné době je žádoucí vyšetření současnými nejmodernějšími počítačovými dermatoskopy. Jednak díky videokameře počítačového dermatoskopu, pracující se speciálním světlem, které proniká do určité hloubky pod kožní povrch, je možné vyšetřit i hlubší vrstvy podezřelých kožních útvarů než pouhým okem. Jednak současnými špičkovými počítačovými dermatoskopy je možné zvětšení vyšetřovaného kožního útvaru až 100x. Lékař vidí přesnější hloubkový obraz podezřelého útvaru a počítač díky digitálnímu záznamu útvar přesně analyzuje.
V paměti počítače je uloženo několik set tisíc různých abnormálních kožních útvarů,
s nimiž počítač srovná vyšetřovaný objekt a jeho digitálně zjištěné parametry. Díky tomu může lékař ihned stanovit velmi přesnou diagnózu a doporučit způsob léčby. Programy současných nejmodernějších počítačových dermatoskopů umožňují archivaci vyšetřených kožních útvarů, jejich časové srovnání, grafický výstup s vysokým stupněm rozlišení. 

Tento článek chce ale i ukázat jakým způsobem přistupují k prevenci proti vzniku a včasného zjištění tohoto velmi závažného onkologického onemocnění jednotlivé zdravotní pojišťovny ČR a to z hlediska možnosti prevence vyšetření odborným lékařem a moderními počítačovými dermatoskopy.
 
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Vojenská zdravotní pojišťovna ČR, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR a Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna poskytují svým klientům příspěvky na tuto prevenci a umožňují svým klientům výběr svého dermatovenerologa.

K jednotlivým zdravotním pojišťovnám podrobněji (stav platný k 1.1.2021, tedy vždy je nutné si ověřit u zdravotních pojišťoven stávající podmínky hrazení vyšetření, neboť je mohou měnit):
111 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR v rámci prevence onkologických onemocnění vyšetřením kožních znamínek dermatoskopem poskytuje svým klientům příspěvek až 500Kč. Výběr poskytovatele zdravotních služeb (dermatovenerologie) nechává na klientovi. Klient poskytovateli zdravotních služeb (dermatovenerologie) hradí vyšetření oproti platebnímu dokladu, který do určitého období předloží
k možnému proplacení s dalšími případnými náležitostmi zdravotní pojišťovně. 
201 Vojenská zdravotní pojišťovna ČR v rámci prevence dermatoskopické vyšetření kožních znamínek poskytuje svým klientům příspěvek až 400Kč. Výběr poskytovatele zdravotních služeb (dermatovenerologie) nechává na klientovi. Klient poskytovateli zdravotních služeb (dermatovenerologie) hradí vyšetření oproti platebnímu dokladu, který do určitého období předloží k možnému proplacení s dalšími případnými náležitostmi zdravotní pojišťovně. 
205 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v rámci prevence rakoviny kůže vyšetřením pigmentových skvrn poskytuje svým klientům příspěvek až 500Kč. Výběr poskytovatele zdravotních služeb (dermatovenerologie) nechává na klientovi. Klient poskytovateli zdravotních služeb (dermatovenerologie) hradí vyšetření oproti platebnímu dokladu, který do určitého období předloží k možnému proplacení s dalšími případnými náležitostmi zdravotní pojišťovně.
207 Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (dále OZP) v rámci prevence rakoviny kůže vyšetřením pigmentových nádorových změn kůže poskytuje příspěvek až 800Kč. Výběr poskytovatele zdravotních služeb (dermatovenerologie) nechává na klientovi. Klient poskytovateli zdravotních služeb (dermatovenerologie) hradí vyšetření oproti platebnímu dokladu, který do určitého období předloží k možnému proplacení s dalšími případnými náležitostmi zdravotní pojišťovně. Současně OZP má omezený seznam smluvních poskytovatelů této zdravotní služby, která je na místě bezplatná.
209 Zaměstnanecká pojišťovna Škoda v rámci prevence melanomu vyšetřením pigmentových znamínek poskytuje svým klientům příspěvek (hradí celé vyšetření). Výběr poskytovatele zdravotních služeb (dermatovenerologie) nechává na klientovi. Klient poskytovateli zdravotních služeb (dermatovenerologie) hradí vyšetření oproti platebnímu dokladu, který do určitého období předloží k možnému proplacení s dalšími případnými náležitostmi zdravotní pojišťovně.
211 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR v rámci prevence onkologických onemocnění vyšetřením kožních nádorů dermatoskopem poskytuje příspěvek až 500Kč. Výběr poskytovatele zdravotních služeb (dermatovenerologie) nechává na klientovi. Klient poskytovateli zdravotních služeb (dermatovenerologie) hradí vyšetření oproti platebnímu dokladu, který do určitého období předloží k možnému proplacení s dalšími případnými náležitostmi zdravotní pojišťovně. 
213 Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna v rámci prevence vyšetření pigmentových změn kůže poskytuje svým klientům příspěvek až 500Kč. Výběr poskytovatele zdravotních služeb (dermatovenerologie) nechává na klientovi. Klient poskytovateli zdravotních služeb (dermatovenerologie) hradí vyšetření oproti platebnímu dokladu, který do určitého období předloží k možnému proplacení s dalšími případnými náležitostmi zdravotní pojišťovně.