Laser centrum Brno – MUDr. Markéta Lorencová
Kdo jsme Přístrojové vybavení Ceník Objednávka Poradna Akční nabídky Doporučujeme Články Fotogalerie Kontakt

Laser centrum Brno - MUDr. Markéta Lorencová

URL: http://www.laser-centrum-brno.cz/clanky/osetreni-q-switched-laserem-tetovani-a-pigmentove-leze/


Dermatologická ambulance má smluvní vztah na základě Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky.

Aktuality
01.01.2021

Nabídka dárkových poukázek na dermatologický zákrok či vyšetření v jakékoliv finanční výši. Poukázky je možné si převzít kdykoliv v ordinační době.

27.07.2017

Jako alternativu stávajícího přístroje akustické rázové vlny CELLACTOR SC1 STORZ MEDICAL nabízíme ošetření novým přístrojem akustické rázové vlny MASTERPULS MP200 ultra STORZ MEDICAL – léčba a korekce celulitidy, zpevnění a aktivace svalové a vazivové tkáně, zjemnění a vyhlazování jizev, strií a vrásek, zvyšování elasticity kůže, zmenšení obvodu – zeštíhlení, odstranění lymfedému, zpevnění a korekce vrásek v obličeji. Součástí přístroje je i vakuová terapie.

Další aktuality

Články
Novinky na email
Zajímají Vás chystané akce či novinky, které pro Vás připravujeme? Přihlašte se k odběru emailových novinek.

Email: 

Kontrolní kód: Kontrolní kód


(ochrana proti spamu)

Úvodní strana >> Články >> Ošetření Q–switched laserem – tetování a pigmentové léze Zpět

Datum publikování článku: 08.09.2015

Ošetření Q–switched laserem – tetování a pigmentové léze

Energie, doba expozice a vlnová délka laseru ovlivní biologickou reakci.

Různé složky tkáně (voda, hemoglobin, melanin a další pigmenty) absorbují světlo přednostně za různých vlnových délek. Tedy volba vlnové délky ovlivňuje výběr laserového ošetření. Světelná energie může být využita k tomu, aby selektivně poškodila určité složky kůže. Principy této interakce mezi světlem a tkání zahrnují záření, absorpci, rozptylování a přenos světla v kůži, účinky termální energie vyplývající z absorpce, a následné reakce na poranění.

Indikace systému Quanta System Q–switched Q–Plus C laser je založena na fotoablaci cíle s minimálním poškozením okolní tkáně. Systém Quanta System Q–switched
Q–Plus C Ruby a Nd:YAG laser je vyvinut pro odstraňování benigních pigmentových lézí a tetování. Při odstraňování tetování je cílem barva tetování. Při pigmentových lézích je cílem melanin. V případě odstraňování tetování, barva se rozpadá na menší části a přirozený imunitní systém těla je může odstranit. V případě pigmentových lézí je melanin fotoablatován a fragmenty melaninu jsou opět odstraněny přirozeným imunitním systémem. Výhodou Q–switched laseru je velmi krátká doba pulsu. Při několika málo nanosekundách je doba pulsu menší než doba termální relaxace cíle. U barvy tetování je doba relaxace několik stovek nanosekund. U melaninových buněk je to podobné. Krátký laserový puls v kombinaci s mnohem delší dobou relaxace cílů zajišťuje, že cíle rychle zvýší svoji teplotu a zároveň zvětší objem, což vyvolá jejich fragmentaci na malé části. Tento mechanismus neumožní přenos tepla na okolní tkáň a zvyšuje tak bezpečnost zákroku.

Veškeré použití zařízení je založeno na znalostech a zkušenostech lékaře. Lékař je odpovědný za správnou diagnózu a za veškeré výsledky léčby.

Specifikace laseru

Vlnová délka: 694 nm (Ruby); 532 a 1064 nm (Nd:YAG)
Doba pulsu: 30 ns; 6 ns
Energie pulsu: do 1000 mJ–694 nm; do 900 mJ–1064 nm; do 450 mJ–532 nm
Hustota energie: od 1 do více než 15 J/cm2

Teorie selektivní fototermolýzy publikované v roce 1983 Roxem Andersonem a J.A. Parrishem (Selektivní fototermolýza: přesná mikrochirurgie selektivní absorpcí pulsní radiace) říká, že selektivní termální rozložení se odehrává v pigmentové cílové struktuře, jestliže je cíl vystaven záření o dostatečné hustotě energie při vlnové délce, která je preferována cílem pro absorpci, a po dobu, která je rovna nebo menší než doba termální relaxace tohoto cíle.
Dosažitelná velikost plochy laserového zařízení je dalším faktorem, který ovlivňuje účinnost laserového ošetření: větší velikost koncovky přirozeně umožňuje ošetření větších ploch zároveň. V závislosti na koncovce, která bude umístněna na kůži,
Q–Plus C laser nabízí následující velikosti:

  • 2x2 mm
  • 3x3 mm
  • 4x4 mm
  • 5x5 mm

Při použití Q–Plus C laseru jsou vlnová délka a energie nejdůležitějšími parametry pro dosažení požadovaného léčebného účinku.

Lékař na základě svých zápisů a zkušeností, by měl pečlivě prohlédnout všechny potenciální kandidáty pro léčbu laserem.

Typ kůže pacienta by měl být stanoven, pokud má dojít k ošetření jakéhokoliv povrchu kůže laserem. Je obtížné ošetřovat pacienty, kteří mají tmavší pokožku, protože laser nejdříve zasahuje nejsnadněji dosažitelné cíle. Pacienti, kteří chtějí být ošetřeni laserem, musí být nejdříve upozorněni na možné změny pigmentace, potřebu opakovaného ošetření a také nutnost přestávek mezi jednotlivými ošetřeními, aby mohlo dojít k dostatečnému zhojení kůže a epidermální repigmentaci.

Pigmentové léze – před ošetřením pigmentové léze je velmi důležité mít přesnou diagnózu hnědých skvrn, dříve než je provedeno ošetření laserem. Nepřesná diagnóza a neuvážené ošetření laserem rakoviny kůže (melanom) může zpozdit vhodnou léčbu. Navíc, pigment by měl být identifikován jako dermální nebo epidermální ještě před ošetřením.

Tetování – před odstraňováním tetování je důležité determinovat typ tetování a vzít v úvahu také barvu. Poněvadž tetování mohou být z různých barev inkoustů a různých složení barev, reakce na ošetření laserem není vždy stejná.

Tetování můžeme rozdělit do následujících kategorií:

  • Profesionální tetování aplikované tetovací pistolí.
  • Amatérské tetování obvykle aplikované do kůže neprofesionálem za použití čínské tuše nebo uhlíku. Tato tetování se jeví jako šedá nebo černomodrá.
  • Úrazové (traumatické), vzniklé jako penetrace cizorodých částic do kůže.
  • Kosmetické, obvykle aplikováno v malých obchůdcích jako "permanentní make–up". Typicky se jedná o černé, hnědé, rezavé nebo červené inkousty obsahující železo nebo kysličník titanu.
  • Lékařské aplikováno jako vodítko pro léčbu ozařováním nebo vnitřní umístění lékařského zařízení.

Q–switched laser Q–Plus C Quanta System