Laser centrum Brno – MUDr. Markéta Lorencová
Kdo jsme Přístrojové vybavení Ceník Objednávka Poradna Akční nabídky Doporučujeme Články Fotogalerie Kontakt

Laser centrum Brno - MUDr. Markéta Lorencová

URL: http://www.laser-centrum-brno.cz/nase-sluzby/vice-informaci-o-akne/


Dermatologická ambulance má smluvní vztah na základě Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky.

Aktuality
01.01.2019

Nabídka dárkových poukázek na dermatologický zákrok či vyšetření v jakékoliv finanční výši. Poukázky je možné si převzít kdykoliv v ordinační době.

27.07.2017

Jako alternativu stávajícího přístroje akustické rázové vlny CELLACTOR SC1 STORZ MEDICAL nabízíme ošetření novým přístrojem akustické rázové vlny MASTERPULS MP200 ultra STORZ MEDICAL – léčba a korekce celulitidy, zpevnění a aktivace svalové a vazivové tkáně, zjemnění a vyhlazování jizev, strií a vrásek, zvyšování elasticity kůže, zmenšení obvodu – zeštíhlení, odstranění lymfedému, zpevnění a korekce vrásek v obličeji. Součástí přístroje je i vakuová terapie.

Další aktuality

Články
Novinky na email
Zajímají Vás chystané akce či novinky, které pro Vás připravujeme? Přihlašte se k odběru emailových novinek.

Email: 

Kontrolní kód: Kontrolní kód


(ochrana proti spamu)

Úvodní strana >> Naše služby >> Více informací o akné Zpět

Více informací o akné

Kůže chrání lidský organismus před vlivy vnějšího prostředí. Vytváří se v ní pocity horka, chladu, doteku, tlaku, tření, bolesti apod., zprostředkované speciálními tělísky a nervovými vlákny pro vnímání jednotlivých pocitů. Společně s potními žlázami reguluje vodní hospodářství a teplotu těla. S přibližně 2 m2 plochy je kůže naším největším orgánem a činí asi jednu čtvrtinu tělesné hmotnosti.

Z čeho se skládá naše kůže?

Kůže se skládá ze tří vrstev:

Pokožka (epidermis): Vlastní pokožka je tenká, tvoří ji jen několik vrstev epidermálních buněk.

Škára (dermis): Škára je uložena pod pokožkou, její tloušťka kolísá mezi 0,1–2,0 mm. V této vrstvě se nacházejí cévy, mazové žlázy a nervy, dále vazivová – kolagenní a elastická vlákna, poskytující kůži patřičnou pevnost a pružnost.

Podkoží (subcutis): Podkoží se skládá převážně z tukových buněk, jejími hlavními funkcemi je tepelná izolace, mechanická ochrana, dále slouží jako rezervoár energie a podílí se i na regulaci množství vody v organismu.

Různé vrstvy kůže tedy plní celou řadu různých úkolů. Dojde–li k poruše součinnosti těchto funkcí, dochází ke vzniku nejen funkčních poruch jako např.zvýšený mazotok, ale posléze i k rozvoji viditelných kožních změn, např. projevů akné, jako mastná kůže, uhry (komedony), popř. zánětlivé pupínky či hrbolky apod.

Formy akné

Nejobvyklejší formou je tzv. acne vulgaris, která má varianty lišící se tíží projevů: Acne comedonica je nejlehčí. U ní převládají většinou jen komedony – uhříky, případně se vyskytují ojedinělé pupínky. Těžší průběh má acne papulopustulosa s větším počtem zanícených pupínků. Nejtěžší je acne conglobata, při níž se tvoří velké hnisající hrboly zanechávající po sobě jizvy.

Hormonálně podmíněná akné (forma acne vulgaris)

Na začátku puberty jsou v těle každého člověka produkovány ve větší míře pohlavní hormony. Ženy přitom ale neprodukují jen ženské pohlavní hormony, ale v malém množství také mužské hormony, tzv. androgeny. Zvýšená produkce těchto hormonů má vedle vlivu na tělesné znaky asexuální funkce také značné účinky na kůži. Souhra a proporcionalita funkcí jednotlivých vrstev kůže a kožních žláz se může v důsledku změn hormonálních hladin porušit. Za vznik zvýšené tvorby mazu a projevů akné jsou odpovědné hlavně mužské pohlavní hormony, zejména testosteron a produkty jeho odbourávání. U žen je významný především jejich poměr k množství ženských hormonů estrogenů, dále i množství bílkovinných nosičů v krvi pro tyto hormony, a také citlivost mazových žláz vůči pohlavním hormonům.

Vznik akné

Akné je onemocnění, vyskytující se pouze u člověka. Za jeho vznik zodpovídá několik faktorů:

 • zvýšená činnost mazových žláz, projevující se zvýšenou tvorbou mazu
 • porucha rohovatění kolem ústí mazových žláz u vývodů chloupků s hromaděním mazu ve vývodech
 • pomnožení bakterií ve vývodech chloupků

Zvýšená tvorba rohoviny v ústí vlasových vývodů (porucha rohovatění) uzavírá vývod přidružené mazové žlázy a brání úniku produkovaného mazu na povrch kůže – vzniká uher. Poté dochází uvnitř žláz k pomnožení bakterií, které jsou v malém množství v kůži běžně přítomné. Jejich zmnožení však vede ke zvýšené tvorbě jimi produkovaných různých enzymů a tím i ke změnám složení mazu. Přitom se vytvářejí z kožního mazu volné mastné kyseliny, které vedou k vyvolání zánětlivého procesu a ke vzniku zánětlivých až hnisajících pupínků, uzlíků, popř. větších hrbolů a abscesů.

1. Zvýšená tvorba mužských pohlavních hormonů (androgenů) v pubertě podněcuje mazové žlázy k nadměrné produkci mazu. Následkem je mastná kůže a mastné vlasy.
2. Při současné poruše rohovatění vlasových vývodů, do nichž mazové žlázy ústí, vznikne zátka z rohovinových částic a mazu. Mazovou žlázou dále vytvářený maz již nemůže dostatečně unikat na povrch kůže a vytváří se komedony, uhry.
3. V obsahu komedonu se množí baktérie a způsobí zánět, který je příčinou vzniku hnisavých zánětlivých pupínků a "vřídků".

Domácí léčba

Pokud se jedná o ojedinělé pupínky, pak se můžeme pokusit o domácí terapii, při níž používáme volně prodejné speciální přípravky. Základem je pravidelná péče o pleť, každodenní ranní a večerní šetrné čištění nemastnými mléky či gely a dočištění vhodnou pleťovou vodou. Pozor však na nadměrné odmaštění pleti – tím se docílí přesušení pokožky (začnou se tvořit šupinky) a následně se zvýší již tak nadměrná produkce kožního mazu. Proto raději nepoužíváme pleťové vody s alkoholem. K denní ochraně pleti lze použít nemastné nebo polomastné krémy či mléka, která nemají komedonotvorné účinky. Zásadně se vyhýbáme těžkým mastným krémům. Jednotlivé pupínky lze zakrýt korektorem s protizánětlivými účinky. Dekorativní kosmetika (pudr, řasenka, oční stíny atp.) zpravidla nezpůsobují akné a jejich použití není nutné tedy omezovat. Pupínky nemačkáme!

Pokožky s akné se rukama dotýkáme pokud možno co nejméně!

Léčba dermatologem

Při léčbě vedené dermatologem lze použít "silnější" prostředky.

 • Zevní léčba spočívá v ošetření pokožky léčebnými přípravky (většinou pouze na předpis). Nejdéle se používají lihové roztoky síry, která urychluje hojení boláčků. Ti, kdo mají citlivější pleť, si však stěžují na zčervenání a pálení. Podobně může dráždit i roztok kyseliny salicylové. Z novějších přípravků pro zevní použití jmenujme velmi účinnou kyselinu retinovou, která může na přechodnou dobu vyvolat mírné zarudnutí a svědění, což je projevem léčebného postupu. Kyselina azelainová zabraňuje růstu bakterií a působí proti tvorbě komedonů. Někdy se používá i k "vybělení" tmavých míst na kůži. K dalším používaným prostředkům patří benzoylperoxid, který působí antibakteriálně, či místně použitá antibiotika (teracykliny, clindamycin, erytromycin) ve formě roztoku, gelu, krému či masti.
 • Celková léčba bývá velmi často nevyhnutelným a v mnohých případech elegantním řešením. Lékař může doporučit užívání antibiotik. U dospívajících dívek, které mají již pravidelný menstruační cyklus, lze z léčebných důvodů využít pozitivního účinku kombinovaných hormonálních přípravků, které blokují působení androgenů v kůži. Je potřebné zdůraznit, že hormonální přípravky je nutné brát dlouhodobě, jejich účinky se v čase zvyšují. Naopak není vhodné po mírném zlepšení léčbu hormonálními přípravky předčasně ukončit. Lehčí formy akné příznivě ovlivní většina typů antikoncepčních tabletek. Isotretinoin je vyhrazen pro nejtěžší formy akné. Je určen i pro chlapce. Pokud jej užívají dívky, je nutné aby se pečlivě chránily v době léčby a minimálně 2 měsíce po jejím ukončení před těhotenstvím (optimálně hormonálními přípravky). Isotretinoin může způsobit poškození plodu. Další metody (imunoterapie, použití jiných protizánětlivých léků, či celkové užívání zinku) již nejsou standardně užívanými postupy.

V mnoha případech, a je to obvykle žádoucí, kombinujeme léčbu místní i celkovou. K zlepšení stavu pleti můžeme využít další tzv. doplňkové metody. K nim patří psychoterapie (stres zhoršuje akné), chirurgické ošetření větších pupínků a abscesů, případně injekce účinných látek přímo do zanícené žlázky.

Pokud už pleť nese známky proběhlého onemocnění ve formě jizviček, pak lze kůži "vyžehlit" laserem. Tedy i pleť s již vzniklými jizvičkami může být opět hladká. Dalším projevům akné je však žádoucí předcházet správným ošetřením a léčbou. Není důvod propadat beznaději a "házet flintu do žita".

Hormonální léčba u žen

Jestliže byla akné vyvolána nadměrnou aktivitou mazových žláz na základě působení zvýšeného množství mužských hormonů androgenů, lze ji úspěšně hormonálně vyléčit.

Antikoncepce v jednom …jednoduché, účinné a elegantní řešení!

Nejčastější chyby při léčbě akné:

 • Léčba není soustavná – pacient léky vynechává či je aplikuje nahodile
 • Léčba není dlouhodobá – pacient nebo lékař nemají dost trpělivosti
 • Léčba není kontinuální – když se rychle neobjeví efekt, pacient střídá léky i lékaře
 • Při léčbě se používají příliš dlouho antibiotika – při dlouhodobé aplikaci vzniká rezistence. Ke snížení rezistence je vhodná kombinace antibiotik se zinkem.
 • Léčba není komplexní – léky pokrývají jen jednu z příčin vzniku akné
 • Léčba není provázena náležitým kosmetickým ošetřením pleti – pacient používá silně odmašťující kosmetiku. K šíření akné také přispívá nešetrně mechanické čištění pokožky.

Prevence

 • Jezte vše, co Vám chutná, ale s mírou. Není vědecky dokázáno, že by omezení sladkostí a stravy bohaté na sacharidy, popř. tuky, zlepšovalo stav pleti. Jestliže ovšem zpozorujete, že určité potraviny mají nepříznivý účinek na Vaši pleť, měli byste se jich přechodně vzdát.
 • Slunce a čerstvý vzduch jsou v přiměřené míře pro kvalitu pleti velmi důležité. Při slunění používejte opalovací prostředky s nízkým obsahem tuku, pokud možno určené pro pleť s akné, s dostatečným ochranným UV faktorem.
 • Stres může zhoršovat projevy akné především jejich škrábáním a nevhodným vymačkáváním. Vyvarujte se proto stresu a dopřejte si dostatek spánku.

Mýty

Tradují se po generace. Současná věda má na tyto pověry odlišný názor.

 • Akné je projevem nedostatečné hygieny – Příčinou akné je zvýšená tvorba kožního mazu, porucha rohovatění vývodů mazových žláz a pomnožení bakterií v mazových žlázách. Z dalších faktorů se uplatňuje vrozená dispozice, psychika i vliv životního stylu a prostředí. Projevy akné může zhoršovat nesprávná péče, volba nevhodných kosmetických přípravků. I když hygiena hraje určitou roli, její zanedbávání samo o sobě akné nevyvolá.
 • Silně odmašťující přípravky vyléčí akné – Dříve se používaly k ošetření akné přípravky, jejichž hlavní složkou byl například koncentrovanější alkohol. Tato léčba však přinášela jen krátkodobý efekt, protože nadměrné odmaštění "spouští" ochranné regulační mechanismy kůže, které způsobí ještě větší produkci kožního mazu, a tím dochází k zhoršení projevů. V současnosti se tento typ terapie nedoporučuje.
 • Sexuální život zhoršuje akné – Akné je projevem hormonálních změn provázejících dospívání, stejně jako zvýšený zájem o druhé pohlaví. Nelze však jednoznačně říci, že by sexuální život podstatným způsobem ovlivňoval samotnou akné. Pokud se však dívka chová zodpovědně a chrání se před nechtěným těhotenstvím hormonální antikoncepcí, prospěje tím i své pleti.
 • Sluneční paprsky mají negativní vliv na projevy akné – V rozumné míře pohyb na čerstvém prosluněném vzduchu pleti prospívá. Při dlouhodobém pobytu na slunci je však lépe chránit pleť nemastnými přípravky s vyšším UV filtrem. Opalování v soláriu při akné raději nedoporučujeme.
 • Čokoláda a mastná jídla vyvolají (zhorší) akné – Strava nemá přímý vliv na průběh akné. V individuálních případech však lze po určitém jídle pozorovat zhoršení. Pak je vhodné se těchto jídel vyvarovat.
 • S akné nelze nic dělat – patří k věku – V naprosté většině případů se podaří ve spolupráci s kožním lékařem najít způsob, jak projevy akné minimalizovat. Chce to však dobrou spolupráci lékaře a pacienta. K vymizení pupínků nedojde přes noc – léčba vyžaduje trpělivost jak ze strany pacienta, tak odborníka.
 • Akné je pouze záležitost dospívajících – Většina dospívajících má s akné své zkušenosti, ale tento problém se týká i dospělých: 3–5% žen a asi 1% mužů po 25 roce trápí toto onemocnění bez ohledu na to, jak vypadala jejich pokožka v pubertě.
 • Akné se dědí – Je ověřeno, že genetické dispozice hrají významnou roli. Na vývoji onemocnění se však podílejí i další faktory: aktuální produkce androgenů (i u žen), citlivost kůže k těmto hormonům, některé léky a vlivy ze zevního prostředí. Stresové situace vedou ke škrábání, a tím k zhoršování projevů akné a k jejich prodlouženému hojení.
 • Sportem se akné lepší – Pokud se jedná o přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu, který obecně pleti prospívá, pak ano. V žádném případě sport nenahradí ostatní složky terapie (hormonální, slupovací, antibiotika), je–li jí zapotřebí. Navíc v místech zapocení (pod čelenkou, těsným trikotem) může dokonce dojít ke zhoršení projevů. Proto je vždy nutné postupovat přísně individuálně a pro každého pacienta zvolit optimální režim.
 • Akné lze vyléčit za tři měsíce – Po třech měsících léčby dochází obvykle k výraznému zlepšení. To však neznamená, že je akné vyléčeno. Péče o pokožku a případně celková léčba je vždy dlouhodobou záležitostí. Vysazení léků po třech měsících obvykle vede k opětovnému objevení pupínků. Kdy je možné terapii ukončit, určí zkušený dermatolog.