Laser centrum Brno – MUDr. Markéta Lorencová
Kdo jsme Přístrojové vybavení Ceník Objednávka Poradna Akční nabídky Doporučujeme Články Fotogalerie Kontakt

Laser centrum Brno - MUDr. Markéta Lorencová

URL: http://www.laser-centrum-brno.cz/poradna/show/?year=2006&show_all=all


Dermatologická ambulance má smluvní vztah na základě Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky.

Aktuality
26.07.2022

Od 1.8.2022 ukončuji činnost ordinace.

Další aktuality

Články
Novinky na email
Zajímají Vás chystané akce či novinky, které pro Vás připravujeme? Přihlašte se k odběru emailových novinek.

Email: 

Kontrolní kód: Kontrolní kód


(ochrana proti spamu)

Úvodní strana >> Poradna Zpět

Poradna

Upozornění

Předtím než dotaz položíte, pročtěte si prosím již zodpovězené otázky. Vaše dotazy se snažíme zodpovídat co nejrychleji, ale při nahromadění velkého počtu dotazů je možné, že odpověď bude trvat delší dobu. Mějte prosím trpělivost. Děkujeme.

Vyhledávání

Pro snadnou orientaci v příspěvcích můžete využít jednoduché vyhledávání (stačí zadat vždy jen část slova např. "laser" při hledání slova laserové, laserových apod.).

Hledaný výraz:

Poradna – zobrazení příspěvků

13.11.2006
Znaminko (Ondřej Ličman)
Dobrý den
chtel bych see zeptat jestli jem mozno odstraneni znaminka z dolniho vicko pod okem
za pomoci laseru,i když je toto znaminko na same hrnaici ocniho vicka, nemuze ho laser treba nejak oko poskodit?
14.11.2006
RE:Znaminko (MUDr.Markéta Lorencová)
Pane Licman,znamínko musím vidět, domluvíme se na konsultaci v mé ordinaci a řeknu Vám co a jak se dá dělat,jak budeme postupovat.
22.09.2006
Co je to maligní melanom? (Anonymní)
23.09.2006
RE:Co je to maligní melanom? (MUDr. Markéta Lorencová)
Maligní melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Již naši rodiče rozhodují o tom, zda budeme mít větší „šanci“ nádor dostat nebo ne. Je to dáno nejen genetickou výbavou, ale i naším pobytem na sluníčku v útlém dětství. V současné době se předpokládá, že počet mateřských znamínek na naší kůži přímo úměrně souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterou jsme dostali v prvních letech života. I když maligní melanom vzniká z mateřských znamínek jen někdy, vzrůstá při jejich vyšším počtu úměrně i riziko vzniku tohoto nádoru.

I naše chování na slunci v dospělém věku zvyšuje riziko vytvoření maligního nádoru. Stejný trend, který pozorovali dermatovenerologové v západní Evropě v 60. letech, sledujeme v 90. letech 20. století i u nás. S rozvojem cestování k jižním mořím při vylepšené ekonomické situaci souvisí i zvýšená expozice UV záření obyvatel severní a střední Evropy a tím i zvýšení počtu nových případů melanomu.
21.09.2006
Jaké existují formy maligního melanomu ? (Anonymní)
22.09.2006
RE:Jaké existují formy maligního melanomu? (MUDr. Markéta Lorencová)
1) Povrchově se šířící maligní melanom - patří k nejčastějším typům melanomu. Tvoří zhruba 65 % těchto nádorů. Roste nejprve povrchově, až v pozdější fázi začne pronikat také do hlubších vrstev kůže. Na kůži se takový růst projevuje vytvořením hrbolku na tmavě hnědé až černé plošce.

2) Nodulární melanom - pro něj je charakteristický již od počátku patrný hrbol vyvýšený nad okolní kůži, který však ale také signalizuje, že nádor prorůstá do větší hloubky kůže. Tvoří zhruba 20 % všech melanomů.

3) Lentigo maligna melanom - vzniká na kůži s patrnými známkami poškození slunečním zářením. Jedná se o plošná ložiska, na nichž se střídají světlejší a tmavší odstíny hnědé barvy. Setkáváme se s ním nejčastěji u starších osob.

4) Akrolentiginózní melanom - akrolentiginózní melanom je forma, která vzniká především na periferních partiích lidského těla, typicky na ploskách či dlaních nebo pod nehty. Je záludná v tom, že může zpočátku vypadat jako bradavice, modřina či mozol. Diagnosticky pomůže, když pigmentová změna vyrůstá z oblasti pod nehtem do okolního nehtového valu.

Mateřská znamínka jsou různorodé výrůstky na kůži, k jejichž přesné lékařské diagnostice je nutná konzultace s lékařem - dermatologem event. následné histologické vyšetření. V naší ambulanci jsou vždy klienti podrobeni vyšetření přenosným počítačovým dermatoskopem DermDOC rakouské firmy Derma Medical. Je jediný svého druhu v České republice, lze jím provést vyšetření a stanovit diagnózu kdekoliv v krátkém čase. Díky videokameře, pracující se speciálním světlem, které proniká do určité hloubky pod kožní povrch, je možné vyšetřit i hlubší vrstvy podezřelých kožních útvarů než pouhým okem. Lékař jednak vidí přesnější hloubkový obraz podezřelého útvaru a počítač díky digitálnímu záznamu útvar přesně analyzuje. V paměti počítače je uloženo asi 400 000 různých abnormálních kožních útvarů, s nimiž počítač srovná vyšetřovaný objekt a jeho digitálně zjištěné parametry. Díky tomu může lékař ihned stanovit velmi přesnou diagnózu a doporučit způsob léčby. V případě nutnosti můžeme podezřelý nebo kosmeticky vadící kožní útvar také odstranit s minimálními jizvami a to chirurgicky nebo vysokovýkonným laserem.
15.09.2006
Jak vypadá maligní melanom a jak jej poznám? (Anonymní)
20.09.2006
RE:Jak vypadá maligní melanom a jak jej poznám? (MUDr. Markéta Lorencová)
Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. Jindy se barevně a tvarově mění klidné mateřské znamínko. Nemusí vždy jít o maligní melanom, ale vždycky je třeba, aby projev vyšetřil kožní lékař (dermatolog). Proč je to tak důležité? Jedná-li se o maligní melanom, je nezbytně nutné, aby se projev co nejdříve odstranil. Maligní melanom totiž podobně jako jiné zhoubné nádory může pacienta ohrožovat na životě vznikem vzdálených dceřiných ložisek. Čím déle je nádor umístěn v kůži, tím má více času k tomu, aby dceřiná ložiska založil. Tomu je třeba předejít jeho včasným odstraněním.

Provádím tyto úkony:
-vyšetření mateřských znamínek počítačovým digitálním dermatoskopem (archivace a grafický výstup)
-odstranění kožních výrůstků (mateřská znamínka, milia, fibromky, papilomy, bradavice, některé pigmentové skvrny, stařecké pigmentace, keratomy, xanthelasma, hypertrofické jizvy, keloidy, jizvy po akné) vysokovýkonným erbiovým laserem
-skin-resurfacing, vyhlazování vrásek, jizviček na části či celém obličeji vysokovýkonným erbiovým laserem (výsledkem je radikální vypnutí pleti a celkové omlazení)
-odstranění tetování vysokovýkonným erbiovým laserem
-odstranění kožních výrůstků (mateřská znamínka, milia, fibromky, papilomy, keratomy) chirurgicky
-odstranění bradavic vyříznutím,zmražením dusíkem,nebo aplikací různých chemických
„leptacích“ látek
-zahlazení (zjemnění) vrásek injekčními aplikacemi botulotoxinem (Dysport, Botox) nebo pomocí výplňových materiálů – hyaluronovou kyselinou (Teosyal, Restylane), kolagenem, chemický peeling
-tvarování rtů výplňovými materiály – hyaluronovou kyselinou (Teosyal, Restylane, Perlane,Juvederm) nebo přípravky Artecoll či Dermalive
-odstranění (zamezení) nadměrného pocení botulotoxinem (injekční aplikace)
-regenerace a omlazení pleti chemickým peelingem
-zbavení se pih depigmentačními krémy nebo chemickým peelingem
-sklerotizace metličkovitých varixů (napichování žilky speciálním roztokem, který ji chemicky zničí)
-léčba akné (antibiotika, poučení o správné životosprávě, doporučení potravinových doplňků, doporučení dermatologických přípravků, chemický peeling)
-laserová depilace
-běžná dermatologie (léčba všech kožních chorob)